Üst Kattan Su Damlıyor! Ne Yapmalıyım?

14 Mayıs 2024 Yazarı Mert Yapı Su Kaçak Tespit Uzmanı 0

Temiz suyun bunun içerisinde sıcak ve soğuk da olmak üzere kirlenmesini önleyerek yani gider borularından ayırarak kullanım alanları boyunca iletilmesini, pis su ve temiz suların sağlıklı bir şekilde toplanarak bina dışına taşınmasını sağlayan boru tesisatlarına sıhhi tesisat denir. Sıhhi tesisatlar sayesinde evlerimizde temiz ve pis sularımız ayrılmış olup aynı zaman da sağlıklı bir şekilde sular bizlere kadar ulaşabilmektedir. Bu sayede herhangi bir problem olmadıkça suyumuzun olmaması gibi bir durum olmamaktadır. Bazı durumlardan bahsedeceğim sizlere sıhhi tesisatlarımız doğru bir şekilde yapılmış ise her şey problemsiz çalışabilmektedir. Tesisat borularımızın geçtiği yerlere ıslak zemin demekteyiz ve ıslak zeminler bizler için bazı zamanlar önem arz etmektedir.

Öncelikle söylemek isterim ki ıslak zeminlerimizin altından geçen borularımızın sağlamlığı ve manşonların ve diğer bağlantılarının tam anlamıyla yapılmış olması gerekmektedir. Tahmin edersiniz ki herhangi bir eksiklik durumunda veya olabilecek bir eskime durumunda bulunduğunuz yerde bulunan tesisatlarımızda kırılmalar veya çatlamalar olabilmektedir. Bu kırılmalar çatlamalar daha sonra biz tesisatçılara “banyonun tavanından su akıyor” şeklide şikayetler veya sızıntı bildirimlerine yol açıyor.

Tesisatlarınız binanıza yapılırken siz orda olamıyorsunuz ve bilindiği üzere dikkatsizlik ve denetimsizlik ülkemizde çokça görülebilecek ve rastlanabilecek bir şeydir. Böyle durumlarda tesisat borularınızda inşaat esnasında bir hata yapılma olasılığı sizlere yarın öbür gün masraf olarak geri dönecek. Üst kattan alta su sızması durumunda yapılacak tek bir şey var bizlere ulaşarak hizmet talebinde bulunmak olacaktır. Ankara yılların verdiği tecrübe ışığında sizlere hizmet veren firmamız Mert Yapı sorunsuz bir şekilde ne sebeple olursa olsun su kaçaklarınızı tespit ve tamir etmektedir. Sorun bir şekilde ıslak zeminlerinizin altında bulunan kaçakları sıcak su ve soğuk fark etmeksizin bulmaktadır.

Aletle su kaçağı tespiti konusu bizim ana konumuz ve faaliyet alanımızdır. Ekibimizde uzmanlığa sahip çalışanlarımız kaçaklarınız kameralı ve dinleme cihazlarımızda noktasal olarak bulabilmektedir. Hem kullanılan cihazlarla bulmamız kaçaklarınızı hem de noktasal olarak bulmamız su kaçaklarınızı en önemli konulardandır. Neden diyecek olursanız. Kaçaklarınızı bir kere ve tam anlamıyla bulabilmek her firmanın ve her ustanın yaptığı veya yapabileceği bir iş değildir.

Piyasa da bu tip hizmetler veren çokça firma var fakat farkımız hizmetimizin kalitesi. Örneğin kimi firmalar bilgisayarlı su patlağı bulan alet alıp ustalarına bu işi yapmalarını söylüyor fakat usta bu cihazı nasıl kullanacağını bilmiyor. Bu arada bilgisayarlı su kaçağı bulan alet önceki makalelerimizde bahsettiğimiz termal kameralı kaçak bulma cihazı ve akustik olarak su kaçağının çıkardığı sesi dinleme imkanı sunan cihazdır. Ustamız bu cihazı bırakıp kendince yine sağı solu döküp bulmaya çalışıyor. Faydasız olan bize göre bu işlemler sizler için hem faydasız hem de cebinize zarar olmakatadır. Kimse işini iyi yapmayan ve kendisine sorun üzeri sorun çıkaracak bir firmaya veya ustaya para vermek ve evinin tesisatını teslim etmek istemez.

Tesisatımızdaki sorunlar bazen de komşularımıza gider ve hatta kaçağın ebatına göre bizide sıkıntıya sokar normalde su kaçağı bizden kaynaklandğını bunu bizim yaptırmamız gerekmekte bu konu ile ilgili birkaç kez tartışma ve mahkemelik durumlarda ortaya çıkmış bulunmaktadır. Şu an için bunlardan bahsetmeyeceğim belki başka bir konuda bunu detaylıca anlatabilirim. Yapmamız gereken komşumuzun tavanından akan suyu bulan cihazlar ile su kaçak tespiti yapan firmaları önce araştırmak sonra hizmet talebinde bulunmak.