Kombinin su basıncı neden düşer?

14 Mayıs 2024 Yazarı Mert Yapı Su Kaçak Tespit Uzmanı 0

Sizlere çoğu kez karşılaştığımız ve insanların bu yönde bilgilerinin fazla olmadığını görüp, açıklamak istediğimiz bir konu seçtik. Kombilerimizde rastladığımız bu durum kombi su basıncının düşmesidir. Sorulan soru hep “kombinin su basıncı neden düşer?” olmaktadır. Kombilerimiz bizlere gerekli olan ısınma ve gerekli olan su ihtiyacımızı karşılar öncelikle.  Tabi bunları yaparken arka tarafta bir çok işlem yapmaktadır. Örnek olarak, gelen gazı yakar, ısınan suyu depolar, musluğu açtığınızda sıcak suyunuz hazır olur, peteklere sıcak su gönderirsiniz evleriniz ısınmaya başlar. Kombilerimizde zaman zaman yaşadığımız veya hiçbir şekilde başına gelmemiş birileri de olabilir. Kombilerimizin ekranlarına baktığımız zaman basınç barometresi bulunur buraya baktığımızda normal koşullarda bu değerler 1.5 ile 2.0 bar arasında olmalıdır. Bazı nedenlerden dolayı bu aralıktan sapıp aşağı düşmeler olmaktadır. Kombilerimizde ani bir şekilde yaşanan basınç düşüklükleri genellikle su kaçaklarıyla ilişkilendirilir.

Kombimizdeki bu basınç düşüşü kombi tesisatında olabilecek bir kaçak yüzünden oluşabilmektedir demiştik. Öncelikli tavsiyemiz kalorifer peteklerinizin vanalarından veya borularından herhangi bir sızma var mı onu kontrol etmenizdir. Daha sonra kombinizin altında bulunan tesisat giriş- çıkış ¾ küresel vanaları kapatıp kombinize 1,5 bar su verip bekleyin, eğer kapalı olan vanaları açtığınızda kombi su basıncı düşüyor ise tesisatınızda kaçak bulunmaktadır. Kombi tesisatınızda bulunan kaçakları termal kameralarımız vasıtasıyla rahatlıkla bulabilmekteyiz.

Kombi bar basıncı düşüyor diyerek telaş yapmayın firmamız tesisatınızda bulunan kaçakları bulabilecek yetkinlikte ve sizlere etkili olacak çözümleri sunmaktadır. Kaçaklarınızı bulma işlemlerimiz eskiden usta diye tabir edilen kişilerin çalışma tarzından farklı olduğu için sizleri uğraştıracak ve yoracak işlemler değildir. Tesisatınızda kaçaklarınızı termal kameralar aracılığıyla bulduğumuzu söylemiştik biraz bunu açıklayayım. Termal kameralarımızın fonksiyonel cihazlar olması sıcak suyunuzu zemin altında yaydığı ısıyı fark ederek bizlere kaçak olan yerleri de aynı derece ve güvenilirlikle göstermektedir. Kombilerinizde olabilecek kaçakları veya kaçağı bulduktan sonra değerlendirmesini büyüklüğünü kameradan yine görebilmekteyiz.

Biraz da onarım işlemlerinden bahsetmek istiyorum sizlere. Kalorifer tesisatımızdaki kaçaklarımızı bulduktan sonra genelde küçük çaplı olan bu kaçakların tamiri için kullandığımız bir yöntem kaçak kimyasallarıdır. Kombi kaçak kimyasalı nedir ve ne işe yarar? Tesisatınızdaki su kaçağına herhangi bir elle müdahalede bulunmadan sahip olduğu içeriği sayesinde kaçak bölgeyi kapatıcı görevi görür ve evinizde herhangi bir kırma-dökme işlemi olmaz. Onarım işlemini, sisteminizdeki suyun içine döktüğümüz kimyasal kaçak olan yerleri kristalleştirip kapatmaktadır. Daha az maliyet ve daha az uğraş demektir bu da ve hızlı bir çözümdür. Bu kimyasalları herhangi bir sorun teşkil etmeden her tür sıcaklıkta ve basınçta işlevini yerine getirebilmektedir. Sorunların bu denli basit çözülmesi firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Gönül rahatlığıyla evinizdeki kaçak olan yerlerin giderileceğine inanabilirsiniz. Yıllarıdır faaliyet verdiğimiz alanlardan biri olan kalorifer tesisat kaçaklarını itinayla çözüme kavuşturmaktayız. İletişim adreslerimizden arıza bildiriminde bulunabilirsiniz.

Sadece kombili sistemler için geçerli olmadığını söylediklerimizin belirtmek isterim son olarak aynı şekilde merkezi sistem kalorifer kaçakları da aynı sıkıntıları çıkarabilmekte ve bu tip sistemlerin bakımlarını, onarımlarını veya tesisatlardaki kaçakları bulabilmekteyiz. Bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.