Demir boruda çürüme ve su sızıntısı nasıl bulunur?

14 Mayıs 2024 Yazarı Mert Yapı Su Kaçak Tespit Uzmanı 0

Eski yapılarda evlerimiz olsun ya da atölye, işyeri, ofis, fabrika gibi alanlarda demir tesisat borularına rastlamışızdır. Bu tip tesisatlar genellikle sağlam bir şekilde uzun yıllar kullanılır gözüyle bakılmakta ve gerçeklik payının olmasıyla beraber eğer tesisat borularındaki korozyonu önleyici herhangi bir madde kullanmamış isek demir borularda çürüme oluşma olasılığı artar ve patlaklar ortaya çıkar, bu da sizi biraz uğraştırır. Korozyon dediğimiz tesisatınızın paslanması ve çürümesidir. Demir borularda kimyasal, elektriksel ya da mekanik olarak aşınma olarak karşımıza çıkar. Demir boruların eski yapılarda kullanılması ise plastik boruların daha ortaya çıkmayışından kaynaklıdır. Demir boruda çürüme ve su sızıntısı oluşması durumunda fark edilmiş ise kaçak firma olarak hem kaçak tespiti hem de bakım, tamir, onarım hizmeti vermekteyiz.

Demir borularda çürüme dediğimiz olayın nasıl gelişip meydana geldiğinden bahsettik. Demir borularımızın tamir işlemlerinden önce eğer ki kaçak olan borular görünmeyen bir yerde ise bunları bulabilmek adına firmamız termal kameralı cihazlar ve akustik dinleme cihazları ile kaçaklarınızı tespit ediyor başka kaçaklarınız var ise onları da tespit ediyor. Su sızıntıları ya da kaçaklarımız önceki makalelerimizde bahsettiğimiz gibi her zaman ufak boyutta olamıyor ve sizlere masraflar çıkarabiliyor. Bu yüzden tam anlamıyla tesisatınızdaki kaçakların bulunması gerekmekte ve emin olmanız gerekmektedir bu konuda. Yarın öbür gün aklınıza ustanın bulduğu kaçakların haricinde kaçak var mıdır diye düşünmeyecek biçimde yaptırmalısınız bu işi.

Çürümüş boru tamiri için bazı yerlerde kırıp dökme işlemleri yapılabilmektedir. Yalnız unutmamak gerekir ki elinde teçhizatı ve cihazları tam anlamıyla yeterli olmayan ustalar evinizdeki su kaçağı olan bölgeyi kaçağı bulabilmek adına kırıp dökebilmektedir. Bu dediğimiz kırma dökme işlemi hem uzun zaman alıcı hem de ortaya çıkan pislik ve size yükleyeceği artı maliyetler bu tip ustalara yaptırılmaması gereken bir işlem olduğunu gösterir.  Bu konuda uzman firmamız sizlere bir telefon kadar yakın bulunmaktadır. Konu ile alakalı ekibimiz tesisatınızdaki kaçağı bulmak için evinizi veya işyerinizi kırıp dökmez kullandığı cihazlarla kolayca bulur. Tamir esnasında ise zeminde kullandığınız fayans olsun, parke olsun en az çıkarabileceği sayıda söküp tamir işlemlerini gerçekleştirir. Sizlere de tekrardan ek maliyetler çıkmaz.

Firmamız sadece tesisattaki kaçakları bulmak için hizmet vermemektedir. Sahip olduğu kombine kanal temizleme araçlarıyla da kanalizasyonlarınızda bulunan tıkanıklıkların açılması konusunda da hizmet vermektedir. Rögarlarımızı kombine araçlarımızla temizlemeden öncede tıkanıklığa sebebiyet verebilecek olan nedenleri araştırmak adına kanal görüntüleme robotları kullanmaktadır. Bu hem bulunduğunuz yerdeki rögarlarımızda olabilecek olan tıkanıkları veya sorunları kaçağa sebebiyet veren yerleri analiz ve görme imkânı sağlar. Bu da bizler ve sizler için büyük bir olanak demektir. Çünkü bizler gelişi güzel sağı solu kazmak için uğraşmamış olacağız sizlerde herhangi bir patlak veya sızıntı durumlarında nasıl çözüme kavuşturacağınızı düşünmeyeceksiniz.