Borudan sızan suyu bulma işlemi

14 Mayıs 2024 Yazarı Mert Yapı Su Kaçak Tespit Uzmanı 0

Evlerimiz, iş yerlerimiz, ofislerimiz için su kaçak bulunma işlemlerini anlatmıştık. Biraz da yeraltında bulunan tesisatlar için bu işlemler nasıl yapılmakta onlardan bahsedelim istedik. Firmamız her kurum ve kuruluşa tesisat kaçak hizmeti sunmaktadır. Tahmin edeceğimiz üzere evlerimizde su kaçaklarını bulmak için kullandığımız sistemleri dışardaki su kaçaklarını bulmak için kullanamamaktayız. Bunun en büyük sebebi yeraltında bulunan tesisat yapısının daha derinlerde olması neticesiyle iç mekânlarda kullanılan cihazların dışarda kullanılmasının fayda etmemesi ve herhangi bir kaçağı bulamamasıdır. Borudan sızan suyu bulma işlemlerinde daha etkili olabilecek farklı cihazlar kullanmaktayız. Örnek verecek olursak radar dediğimiz bu sistemler yerin 2 metre altında ki kaçakları yakalayabilmektedir ve 3-4 metre çapta aynı anda su kaçaklarını kontrol edebilmektedir. Bu tip cihazların kullanımı daha uygun olması nedeniyle iç mekânlarda kullandığımız ekipmanları dışarda su kaçağı ararken kullanmamaktayız.

Bahçe sulama borularında su kaçağı bulurken yer hakkında bilgimizin olması bizler açısından önemlidir. Aslında açacak olursak bunu hem hava koşulları hem de yer koşulları önemlidir. Çünkü dinleme cihazları herhangi bir sesten etkilememelidir. Tahmin edeceğiniz üzere ortamda bulunacak diğer sesler rüzgâr olsun, yağmur sesi olsun yaptığımız işi olumsuz etkilemektedir. Su kaçağı bulma işlemleri bu sebeple ortam koşulları sakin olduğunda bulunmaya başlanmalı ve hattın nerede olduğu belirlenip öyle devam edilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de bahçe sulama borularının genelde yerlerinin belli olmamasıdır. Yapılacak olan çalışmalarımızın  koşulları belirlendikten sonra uzman çalışanlarımız arama yapılacak olan bölgenin metre bilgilerine göre fiyatlandırma yapmaktadır.

Yangın hidrant hattı su kaçağını, temiz su borularında bulunan su sızıntılarını  hiçbir yeri kırmadan, noktasal olarak tespit ediyoruz. Bina dışında bulunan su kaçaklarını tespit edebilecek donanıma sahip firmamız, bu tür kaçakların tespit edileceği gün, hava koşulları da göz önüne alarak size servis hizmeti verecektir. Yer üstü ve yeraltı yangın hidrantları , üniversiteler,  fabrikalarda, depolarda, endüstriyel tesislerde, bina çevrelerinde, bulunan yangın hidrant hatlarında su sızıntısının yerini tespit ediyoruz Hidrant hattı su kaçağı tespiti yapılmazsa, zamanla oluşan çatlak veya kırılmalar, yer altında olduğu için fark edilemez. Zaman içerisinde tonlarca suyun boşa gitmesini önlemek için, yerin 2 metre altına kadar borudaki su sızıntısının noktasal yerini tespit edebiliyoruz. Daha önce yaptığımız birçok yangın tesisatı su kaçaklarında, tam tespit ederek su sızıntılarını bulmayı başardık ve kaçak olan özellikle temiz suların israfını önlemiş olduk.

Ana şebeke suyu kaçağı bulma işlemi  aslında zor bir işlemdir. Bazı durumlardan dolayı zorlaşmaktadır. Yerin 70-80 cm altında bulunan borular soğuktan korunabilmekteyken hat boyunca belli bir mesafede vana  koyulmaması su kaçağı bulma işlemini zorlaştırır. Sistemin yerin altında oluşu birde herhangi bir sızma belirtisinin olmaması durumunu oluşturduğu için güzergah şarttır bu tip kaçak bulma çalışmaları için. Genellikle sert olan zeminlerde kaçak bulma işlemi daha kolaydır. Sert zemine çarpan suyu tespit etmek daha basittir.